Logo: Powiat Średzki Powiat Średzki

Logo: Głuchoniemi Logo: BIP

Informacje

Narzędzia i usługi

News box

Ilustracja do informacji: Osiek zwycięzcą!

Osiek zwycięzcą!

Osiem sołectw wzięło udział w konkursie „Nasza wieś ma się czym pochwalić". Za to najbardziej aktywne komisja uznała… Osiek.
Do walki o główną nagrodę, w wysokości 10 tys. złotych, stanęło osiem wiosek. Z gminy Miękinia: Czerna i Brzezinka Średzka, z gminy Środa Śląska: Rakoszyce, Ciechów, Michałów, Bukówek i z gminy Kostomłoty: Osiek i Piersno. Wizytacje komisji trwały od 3 do 13 września i podczas nich każda z miejscowości prezentowała swoje osiągnięcia oraz zrealizowane inwestycje. Mieszkańcy wioski opowiadali też o swoich potrzebach i pomysłach na spożytkowanie ewentualnej nagrody. Laureaci wcześniejszych edycji chwalili się zakupionymi nagrodami.
 
Wyniki konkursu ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się 22 września w Damianowie, które wygrało konkurs w 2017 roku. – Wyłonienie zwycięzców było jak zwykle najtrudniejszą częścią konkursu, na szczęście udało się znaleźć konsensus. Wszystkie sołectwa zaprezentowały się ciekawie, pokazały, że chcą zmieniać i zmieniają swoje najbliższe otoczenie i to już jest ogromna wartość – mówi przewodniczący komisji konkursowej starosta Sebastian Burdzy. Ostatecznie wyniki 4. edycji konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Osiek, gmina Kostomłoty
II miejsce – Bukówek, gmina Środa Śląska
III miejsce – Piersno, gmina Kostomłoty i Rakoszyce, gmina Środa Śląska
Wyróżnienie: Brzezinka Średzka, gmina Miękinia
 
Dlaczego Osiek? – To wioska, w której naprawdę wiele się robi. Mieszkańcy własnym wysiłkiem wykostkowali teren pod zewnętrzną siłownię, odnowili świetlicę wiejską, a dzięki wsparciu sponsorów odrestaurowali wszystkie cztery tarcze zegarowe na kościele. Zaskoczyła nas również liczba i ranga organizowanych imprez - koncerty, biesiady, na które przyjeżdżają mieszkańcy całej gminy, dożynki gminne, a także drogi krzyżowe przez wioskę oraz spotkania opłatkowe to te najważniejsze – wylicza wicestarosta Grzegorz Pierzchalski i członek komisji. – Komisja zwróciła też uwagę na porządek. Tutaj wszyscy bardzo dbają o swoje najbliższe otoczenie i to było widać.
Mieszkańcy wioski chwalili się też ochotniczą strażą pożarną, która należy do krajowego systemu ratownictwa, klubem sportowym LZS Osiek mającym 70-letnią tradycję, jedynym w gminie chórem, który uświetnia wiele imprez oraz oczywiście swoimi uzdolnionymi mieszkańcami. Wioska dba również o tradycje ludowe biorąc udział, i to z sukcesami, w konkursach na wieniec dożynkowy czy też najpiękniejszą palmę wielkanocną.  
Na co Osiek wyda zdobyte 10 tys. zł okaże się za kilka dni, po zebraniu opinii mieszkańców.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Gmina i Miasto Środa ŚląskaGmina i Miasto Środa Śląska
  • Baner: Gmina KostomłotyGmina Kostomłoty
  • Baner: Gmina MałczyceGmina Małczyce
  • Baner: Gmina MiękiniaGmina Miękinia
  • Baner: Gmina UdaninGmina Udanin